MENUmenu-icon

ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING





DEPARTMENT OF ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING

The Department, establihed with the noble vision and mission, completing seven years of its existance and indeed has moved swiftly ahead, in its short pan, promoting all round excellence. All the faculty members are well and highly qualified with Master Degree in various areas of Electronics and Communication Engineering like communication systems, Digital communication systems, Applied Electronics, Digital communication and Network Engineering Neural Networks etc. Also to assist the staff in the laboratories and workshops, there are seven well qualified and trained laboratory assistants. Whatever lab equipment, we are demanding, the management is providing then and there, which is very helpful and useful for us.

In order to improve the Educational qualification of students, the students are motivated to participate in paper presentations, conferences, seminars and workshops. More than 90% of our passed out students are placed in various well reputed organisation and Industrial Institutions. We as a innovative team continue to march forward for the sucess of the department and will try to achieve new heights.

VISION

To become a creative learning environment to the students for valuable resources to serve Nation, Industry and Society through excellence in technical education and research.

MISSION

  • To educate the students with the state of art technologies to meet the growing challenges of the industry.
  • Foster culture of innovation and research through constant interaction with research organizations and industry to address present and future problems.
  • To equip the students with strong foundations to enable them for continuing education
  • Collaborate with researchers from other disciplines to address societal grand challenge problems

PROGRAM OUTCOMES (PO)

  1. Engineering Knowledge: Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals, and an engineering specialization to the solution of complex engineering problems.
  2. Problem Analysis: Identify, formulate, review research literature and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics natural sciences and engineering sciences
  3. Design / Development of Solutions: Design solutions for complex engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs appropriate consideration for the public health and safety and the cultural societal and environmental considerations.
  4. Conduct Investigations of Complex Problems: Use research-based knowledge and research methods including design of experiments analysis and interpretation of data and synthesis of the information to provide valid conclusions.
  5. Modern Tool Usage: Create select and apply appropriate techniques resources and modern engineering and IT tools including prediction and modeling to complex engineering activities with an understanding of the limitations.
  6. The Engineer and Society: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal, and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.
  7. Environmental and Sustainability: Understand the impact of the professional engineering solutions in societal and environmental contexts and demonstrate the knowledge of and need for sustainable development.
  8. Ethics: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice.
  9. Individual and Team Work: Function effectively as an individual and as a member or leader in diverse teams in multidisciplinary settings.
  10. Communication: Communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large such as being able to comprehend and write effective reports and design documentation make effective presentations and give and receive clear instruction.
  11. Project Management and Finance: Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one’s own work as a member and leader in a team to manage and in multidisciplinary environments.
  12. Life-long Learning: Recognize the need for and have the preparation and ability to engage in independent and Life-long learning in the broadcast context of technological change.

Program Specific Outcomes

  1. INTERPRETTING THE CONCEPTS: An ability to interpret the concepts of basic Electronics & Communication Engineering and to apply them to various areas like Signal processing, VLSI, Embedded systems, Communication Systems, Digital & Analog Devices, etc.
  2. PROBLEM SOLVING: An ability to solve complex Electronics and Communication Engineering problems, using latest hardware and software tools, along with analytical skills to arrive cost effective and appropriate solutions.
  3. LEADING A SUCCESSFUL CAREER: Wisdom of social and environmental awareness along with ethical responsibility to have a successful career and to sustain passion and zeal for real-world applications using optimal resources as an Entrepreneur
Sl.No Courses Offered Intake of Students
1 B.E. (Electronics and Communication Engineering) 120
2 M.E. (Applied Electronics) 24
3 M.E. (Communication and Networking) 18
4 Ph.D.
S.No Name Designation Qualification
1 Dr K Parimala Geetha Professor M.E., Ph.D
2 Dr R A Jai Kumar Professor M.E., Ph.D
3 M.Christobel Professor M.E., Ph.D
4 M.R.Geetha Associate Professor M.E
5 L.Kebila Anns Subi Associate Professor M.E
6 P.Smaila Josy Associate Professor M.E
7 M.P.Christo Shaghi Associate Professor M.E
8 X Delphin Assistant Professor M.Tech
9 Renuka Liban Assistant Professor M.E
10 R.Rathi Assistant Professor M.E
11 T.Grace Berin Assistant Professor M.E
12 K.Krishna Kumari Assistant Professor M.E
13 D.M.Mary Sylvia Jeny Priya Assistant Professor M.E
14 S.Ezhilmathy Assistant Professor M.E
15 R.Anith Jose Assistant Professor M.E
16 J.Jaculin Femil Assistant Professor M.E
17 Y.Anitta Assistant Professor M.E
18 S.Prabha Assistant Professor M.E
19 G.J.Gladis Mary Assistant Professor M.E
20 B.R.Benujah Assistant Professor M.E
21 M.Sabitha Preethi Assistant Professor M.E
22 T.D.Sofia Assistant Professor M.E
23 S.Edwin Chandra Assistant Professor M.E
24 A.K .S. Saranya Assistant Professor M E
25 V M Manoj Kumar Assistant Professor M E
26 K.Anusha Assistant Professor M E
27 R M R Shamija Sherryl Assistant Professor M E
28 A.Alphiya Assistant Professor M E
29 D.DeivaThayaSweetlin Assistant Professor M E
30 P.SubiSherin Paul Assistant Professor M E
31 D.Ajitha Malar Assistant Professor M E
32 C.K.Surya Raj Assistant Professor M E
33 N.K. Arul Raj Assistant Professor M E
34 Mr Y. Micheal Robert Lenin Proterm Lecturer B E
S.No. Name of the Faculty Degree Designation
1 Mr. S.Titus D.ECE Lab Assistant
2 Mrs. J.Anusha Reji D.ECE Lab Assistant
3 Mrs. T.Jemila Jaideep D.ECE Lab Assistant
  • Communication Systems Laboratory
  • Linear Integrated Circuit Laboratory
  • RF Laboratory
  • Electronic Devices and Circuits Laboratory
  • DSP Laboratory
  • VLSI Laboratory
  • Microwave and optics Laboratory
  • Digital Electronics Laboratory
  • Embedded System Laboratory
  • Microprocessor and Microcontroller Laboratory
  1. Seminar
  2. Internet
  3. Library
  4. Add-on Course
  5. Sports Activities
  6. Counseling-Faculty Advisor
  7. Placement Training
    1. Technical
    2. Aptitude
    3. Quants and Reasoning
    4. BEC
    5. GATE and TANCET
    6. Programming Languages

LIST OF RESEARCH SCHOLARS

  1. M. Sucharitha
  2. Anna Palagan.C
  3. D.R.Ramji
  4. M.R.Kavitha
  5. Jerald Prasanth.G
  6. Vicky Nair
  7. Suryaraj.C.K
  8. Remya
  9. Benujah. B.R
  10. A.K.S. Saranya
  11. Sankaravadivu.S

INDUSTRIAL VISITS ORGANISED

  1. NPCIL,Kudankulam
  2. ISRO,Trivandrum
  3. Papanasam Hydro Power Plant
  4. KELTRON Technologies,Thiruvananthapuram
  5. TRACOCABLE PVT LTD, Cochin

GUEST LECTURE

Name of the guest with designation & Name of the Organization Topic
Mr.K.Mohandoss, Renauld Nissan Technology Business center India Soft skill Development
Mr.R.Jayavel, Director, Anna University Chennai Recent trends in technology
Mr. RajaGobal Duraisamy, HR, Reliance Communications How to crack an interview
Mr.Stanley George, HR, IBM Guidelines related to Attitude development
Mr. AnandNarayanan, Project consultant, Enzen Global Solution Pvt.Ltd. Testing and real time implementation
Mr. Selva Ganesh, Project Lead, Trivandrum. Personality Development
Module Description Any other contributory Inst./Industry Developed / organized by Duration Resource Persons Target Audience Usage and citation etc.
National Franchisee Training Program TANGEDCO & REC Department of EEE 3 days Er. A. Sahaya Raj
Er. C. Kannan
Er. M. Palaniyappan
Er. M. Sundar Raj
40 students (IV EEE) Placement
Personality Development Program ISRO Department of EEE 1 day Shri. S. Nambi Narayanan, Rtd. ISRO Officer All EEE Students To improve performance of the student
Personality Development Program U.S. Technology Department of EEE 1 day Sundari Rama Krishnan, U.S. Technologies All EEE Students To improve performance of the student
Personality Development Program St. Xavier’s College of Engineering PJCE 1 day Mr. Edwin Raj, St. Xavier’s College of Engineering All EEE Students To improve performance of the student
ICT Academy PJCE PJCE I year All students Development of curriculum
Gate Coaching PJCE PJCE 2 Months Faculty of PJCE Final Yr students To Achieve Gate Score
Placement Training PJCE PJCE 4 Months Dr. Selvam and Faculty of PJCE Final Yr students Placement
Placement Training PJCE PJCE 16 Days Faculty of PJCE Pre Final Year Placement
Seminar PJCE PJCE 1 Hour Faculty of PJCE II, III, IV Year Students Development of curriculum
  • Publication of technical magazine “MAVEN 16” was released during academic year 2016-2017
  • Publication of technical magazine “NCAET 13” was released during academic year 2013-2014.
  • Publication of technical magazine “E-FIESTA 2010” was released during academic year 2009-2010.
  • Publication of technical magazine “E-FIESTA ” was released during academic year 2006-2007.
  • Publication of News Letter “MAVEN” was started from the academic year 2014-2015. The annual publication is released every year.

Academic Year 2016-2017

S.NO. NAME OF THE STUDENT NAME OF THE COMPANY
1 Abilasherly. S
Angelin Jesha
Ariyak.M
Aruna. S
Dharanya. C
Jenisha Rashmin. N
Lidina Angelin J. R
Magunisha G.B
Pon Geetha. S
Rakhi P.R
Remiya
Rinku Basnet. S
Sabadina Aysha. R
Shabanam Nisha. K
Soundriya. J.G
Sushmitha. J
Yogitha.A
TECH MAHINDRA
2 Rajasheema
Binusha. B
Axis Global Automation
3 Deepthi
Ancy. A
Anees Abisha
Anisha.S
Divya.T
Koushika Sree
Navissumith
Lidiya
Rashmitha
MOBIUS
4 Anoop A.G
Rajasheema
Anusha Suresh
Monisha
Shamily Theodisa
Neethu
Aruna .P
Bhavya Jayakumar
Anni Varsha
Minu C.S
Vijila Dhas
Lekshmanesh
Thannis Absalan
Binu C.K
Rashmitha
Leela Sree R.L
IDBI
5 Abina. C
Anushasuresh
Rethina Bharathi
Siva Sundari
Arockia Sweet Mercy
Preethi
Brijina
Sutherland

Academic Year 2015-2016

S.NO. NAME OF THE STUDENT NAME OF THE COMPANY
1 Thaslin Unaisha.A
Nadar Sreeja.D
Shaheen Sareefa
INFOSYS
2 Jamelasamel
Nithya.M
CTS
3 Naveen K UST GLOBAL
4 Fransis Heni
Nadarsreeja .D
Mary Ronisha M
Jeline Devadhas
Ragul.S
Subha Saranya A
Abijith Vishnu
IBS
5 Sreelal
Sree Krishna Raja
Ragul
Shaheensarefa
Pathmashanthi
TCS
6 Benny
Thangadurai
John Jasva Reaventh
Bragath
Subbiah
Vignesh Maharajan
JUST CONNECT
7 Anithmonisha
Ajitha V
Akashara
Arthi
Bragath
Brislin
Caroline Jemila
Deepak
Emisha
Gladlyn Blessy
Hemalatha
Jesinthrenisha
Jothi Priya
Jude Abishanialosius
Manoja Johnsy
Nanthini
Pathmapriya
Rathakrishnan
Rajan M.M.
Soulwinpersis
Sreekrishna Raja
Sreepriya
Sreelal
Thangathuai
MOBIUS
8 Brislin
R.P.Anila
Nishana
Deepak
Bragath
Caroline
SUTHERLAND
9 Varsha C Xavier
Akashara
Emisha
Padma Priya
Jelinedevadas
Vignesh V S
Anila
Sajina
Nishana
Aswathi
Brislin
Anitmonisha
CSS CORP
10 Jegatheesh
Gokul
Sujin
Vigeesh
RELIANCE
11 Nixon INFOVIEW

Academic Year 2014-2015

S.NO. NAME OF THE STUDENT NAME OF THE COMPANY
1 Chidambaram .V.P
Adwin Binoj .W
Ruba .A
CTS
2 Jessy John
Priyanka .C
Thanka Jenifer
Rashmi S.V
Aarya .M.T
Infosys
3 Angelin Sherila .P
Rajeshwari .K
Accenture
4 Sri Vidhya .V IBM
5 J. Minushia
Jenifer .M
Suji .S
Abiram .J
Reliance
6 Ashwini IBS
7 Ashmi Dhas .J
Bestlin Mariya Stanley
Jackson
Ancy Sophiya .F.X
CSS Corp
8 Ashwini
Ashmi Dhas .J
UST Global
9 Allan Sai Jayakumar
Davidlin Kirubha
Sutherland
10 Davidlin Kirubha Accel Frontline
11 Winston Jacob
Nishanth
Think Prise

Department of Electronics and communication has organized a technical symposium MAVEN’16 on 20th Aug 2016. More than 100 students from various colleges participated in various events. S.Balaji, Director, Subha Solutions Pvt. Ltd. was the chief guest.

CLASS TOPPERS (2016-2017)

II Year

S.NO. NAME GPA
1 S.Parameshwari 8.923

III Year

S.NO. NAME GPA
1 Heleena 9

CLASS TOPPERS (2015-2016)

II Year

S.NO. NAME GPA
1 Ashiba. H 9.15

III Year

S.NO. NAME GPA
1 Pon Geetha 9.14

IV Year

S.NO. NAME GPA
1 Jeline Devadhas 9.5

CLASS TOPPERS (2014-2015)

II Year

S.NO. NAME GPA
1 Navis Sumith .A 9.15

III Year

S.NO. NAME GPA
1 Reebha. M 9

IV Year

S.NO. NAME GPA
1 Suji. S and Vinothini. P 9

2016 - 2017 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 A.Kaishikashree National Level Technical Quiz Rajas Engineering college I
2 Ajisha Glancy Devotional English Melodius Scott Christian college I
3 Ajishaglancy Paper Presentation Arunachala college of Engineering, Nagercoil I
4 Anjali.S.V Quiz Arunachala college of Engineering II
5 Aravind A V Quiz CSI Institute of technology III
6 Ariya.K.M Paper Presentation Kalasalingam University III
7 Ariya.K.M Connection Kalasalingam University II
8 Ariya.K.M Paper Presentation Arunachala college of Engineering, Nagercoil I, Best presentation
9 Deborah Jestin Technical connection Arunachala college of Engineering, Nagercoil I
10 Dharshini.S Tamil MelodiusSong Scott Christian college I
11 Dharshini.S Technical connection Arunachala college of Engineering, Nagercoil I
12 E.EffrinDoni Circuitrix Rajas Engineering college I
13 Gincy Krus Junk Art CSI Institute of technology I
14 J.Shamily Theodisa Paper Presentation Kalasalingam University III
15 J.ShamilyTheodisa Pick And Pin J.ShamilyTheodisa Dr.Sivanthiadithanar college of engineering
16 J.ShamilyTheodisa Quiz University college of Engineering II
17 J.ShamilyTheodisa Connection Kalasalingam University II
18 J.ShamilyTheodisa Paper Presentation DMI Engineering college, Nagercoil II
19 M.Jibi John On Spot Speech RIIT for Women I
20 Mohammed Kowther Rafeek Quiz CSI Institute of technology III
21 N.JenishaRashmin National Level Technical Quiz Rajas Engineering college I
22 Nishi Pradeep Junk Art CSI Institute of technology I
23 P.Rajasheema Code Debugging Thamirabharani Engineering college II
24 P.Rajasheema Mr.Detective Dr.Sivanthiadithanar college of engineering I
25 P.Rajasheema Paper Presentation Arunachala college of Engineering Nagercoil I , Best paper, Best presentation
26 P.Rajasheema Pick And Pin Dr.Sivanthiadithanar college of engineering I
27 PearlinSubisha Junk Art CSI Institute of technology I
28 R.S.Ishwarya Paper Presentation CAPE Institute of technology, Nagercoil I
29 S.U.Shamili Circuitrix Rajas Engineering college I
30 S.V.Anjali Tamil Karnatic Songs Scott Christian college I
31 Safna.S Quiz Arunachala college of Engineering II
32 Shamili Marketing Accordex I
33 Siva Sundari .R Paper Presentation J P College of Engineering II
34 Siva Sundari .R Paper Presentation Loyola Institute of Technology, Nagercoil II
35 Siva Sundari .R Software Marketing Thamirabharani Engineering college II
36 Siva Sundari .R Connection Kalasalingam University III
37 Siva Sundari .R Pick And Pin Dr.Sivanthiadithanar college of engineering II
38 Siva Sundari .R Quiz Al Amen Engineering college II
39 Siva Sundari .R Quiz University college of Engineering II
40 Sreedhar Project Competition Anna University and Daimer II (cash prize of Rs.11000)
41 Sushmitha.J Connection Kalasalingam University III
42 Sushmitha.J Paper Presentation Loyola Institute of Technology, Nagercoil II
43 Sushmitha.J Quiz Al Amen Engineering college II
44 Sushmitha.J Circuit Debugging University college of Engineering I
45 Sushmitha.J Paper Presentation Arunachala college of Engineering Nagercoil I , Best paper, Best presentation
46 U.N.Pavithra Tech Talk Arunachala College of Engineering II
47 U.N.Pavithra Poster Presentation St.Xavier’s catholic college of Engineering I
48 U.N.Pavithra Free Space OC Cape institute of technology I
49 Y.DhivyaMoni Paper Presentation CAPE Institute of technology, Nagercoil I

2015 - 2016 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 S.Princy & S.Rinku Basnet 07-03-2015 Circuit Debugging Thamirabarani college of Engineering II
2 S.Princy & S.Rinku Basnet 07-03-2015 Technical Games Thamirabarani college of Engineering I
3 Emisha 25-02-2015 MATLAB Debugging Arunachala College of Engineering I
4 Francis Heni.L, Jeline Devadhas 25-02-2015 Paper Presentation Arunachala College of Engineering Best Presentation
5 Minu.C.S, Neethu 25-02-2015 Quiz Arunachala College of Engineering I
6 Siva Sundari Paper Presentation University College -Konam II
7 A.KaushikaSree Tech Connect Arunachala College of Engineering I
8 A.NavisSumith Quiz NI University III
9 A.NavisSumith Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi II
10 A.NavisSumith Circuit Debugging University VOC College, Thoothukudi I
11 A.NavisSumith Pit Shop NI University I
12 G.B.Magunisha Ad Mart Presentation University VOC College, Thoothukudi II
13 G.B.Magunisha Poster Presentation St. Xavier’s Catholic College of Engineering II + 1000 Cash Award
14 G.B.Magunisha Tech Talk Arunachala College of Engineering I
15 G.B.Magunisha Best Presentation Arunachala College of Engineering I
16 G.B.Magunisha Quiz Competition National Engineering College, Kovilpatti I
17 G.B.Magunisha Paper Presentation National Engineering College, Kovilpatti I
18 G.B.Magunisha Quiz Competition National Engineering College, Kovilpatti I
19 G.B.Magunisha Clash Of Technocrats National Engineering College, Kovilpatti I
20 J ShamileyTheodisa Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi III
21 J.G.Soundriya Tech Connect Arunachala College of Engineering II
22 J.Susmitha Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi III
23 J.Susmitha Paper Presentation CAPE Institute of Technology II
24 J.Susmitha Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi II
25 J.Susmitha Best Paper Arunachala College of Engineering Best Award
26 J.Susmitha Paper Presentation University College -Konam II
27 J.Susmitha Paper Presentation JP College Of Engineering II
28 Jeline Devadhas Paper Presentation ICTACT youth present 2015 I
29 K.M.Ariya Quiz & Ad-zap Arunachala College of Engineering I
30 M Priyanka Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi III
31 Muthumathan Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi II
32 Muthumathan Pit Shop NI University I
33 Muthumathan Quiz NI University III
34 Muthumathan Circuit Debugging University VOC College, Thoothukudi I
35 N Vanitha Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi III
36 P Raja Sheema Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi III
37 R S Leksmanesh Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi II
38 S.H.Emisha Linked In Francis Xavier Engineering College I
39 S.H.Emisha Quiz University college -Konam I
40 S.H.Emisha Paper Presentation Francis Xavier Engineering College III
41 S.H.Emisha Quiz Francis Xavier Engineering College I
42 S.H.Emisha Photography University college -Konam II
43 S.Pon Geetha Best Presentation Arunachala college of Engineering, Nagercoil I
44 S.Pon Geetha Paper Presentation National Engineering College, Kovilpatti I
45 S.Pon Geetha Tech Talk Arunachala College of Engineering I
46 S.Pon Geetha Quiz Competition National Engineering College, Kovilpatti I
47 S.PonGeetha Poster Presentation St. Xavier’s Cathalic College of Engineering II + 1000 Cash
48 S.PonGeetha Ad Mart Presentation University VOC College, Thoothukudi II
49 S.PonGeetha Clash Of Technocrats National Engineering College, Kovilpatti I
50 S.Sujithra Tech Connect Arunachala College of Engineering II
51 Siva Sundari Best Paper Arunachala College of Engineering Best Award
52 Siva Sundari Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi II
53 Siva Sundari Paper Presentation University VOC College, Thoothukudi II
54 Siva Sundari Paper Presentation JP College Of Engineering II
55 Siva Sundari Paper Presentation CAPE Institute of Technology II
56 U.N.Pavithra Paper Presentation National Engineering College, Kovilpatti I
57 U.N.Pavithra Poster Presentation St. Xavier’s Catholic College of Engineering 1st + 1500 Cash Award
58 V Preethi Poster Presentation University VOC College, Thoothukudi III
59 V. Preethi Paper Presentation Arunachala College of Engineering II

2014 - 2015 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 Jeline Devadhas 02-12-2014 Essay writing Kumari Kalai Kazhaham III
2 Jeline Devadhas 02-12-2014 Elocution Kumari Kalai Kazhaham I
3 Jeline Devadhas 02-12-2014 Short story Narration Kumari Kalai Kazhaham I
4 Ruba.A 16-10-2014 Paper Presentation VV College of Engineering I
5 D.Jackson 10-10-2014 Circuit Debugging CSI Institute of Technology I
6 D.JACKSON 10-10-2014 CIRCUIT/PROGRAM DEBUGGING CSI INSTITUTE OF TECHNOLOGY I
7 D.JACKSON 10-10-2014 GAMING CSI INSTITUTE OF TECHNOLOGY i
8 D.JACKSON 10-10-2014 CIRCUIT/PROGRAM DEBUGGING CSI INSTITUTE OF TECHNOLOGY Ist Prize
9 D.JACKSON 10-10-2014 GAMING CSI INSTITUTE OF TECHNOLOGY Ist Prize
10 D.Jackson 10-10-2014 Gaming CSI Institute of Technology I
11 Primmia.D.R 10-10-2014 Paper Presentation CSI Institute of Technology III
12 Ruba.A 10-10-2014 Paper Presentation CSI Institute of Technology I
13 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 CIRCUITDEBUGGING JP COLLEGE OF ENGINEERING Ist Prize
14 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 Paper presentation JP COLLEGE OF ENGINEERING Ist Prize
15 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 AD ZAP JP College of Engineering II
16 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 AD ZAP JP COLLEGE OF ENGINEERING IInd Prize
17 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 CIRCUITDEBUGGING JP College of Engineering I
18 ASHMI DHAS.J 25-09-2014 PAPER PRESENTATION JP College of Engineering I
19 D.JACKSON 25-09-2014 AD ZAP JP COLLEGE OF ENGINEERING I
20 D.Jackson 25-09-2014 Ad Zap JP College of Engineering I
21 D.JACKSON 25-09-2014 AD ZAP JP COLLEGE OF ENGINEERING Ist Prize
22 J.Ashmi Dhas 25-09-2014 Ad Zap JP College of Engineering II
23 J.Ashmi Dhas 25-09-2014 Circuit Debugging JP College of Engineering I
24 J.Ashmi Dhas 25-09-2014 Paper Presentation JP College of Engineering I
25 ARYA.M.T 27-08-2014 PAPER PRESENTATION A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY II
26 Arya.M.T 27-08-2014 Paper Presentation A.R.College of Engineering and Technology II
27 ARYA.M.T 27-08-2014 PAPER PRESENTATION A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY IInd Prize
28 ASHMI DHAS.J 27-08-2014 MARKETING A.R.College of Engineering and Technology I
29 ASHMI DHAS.J 27-08-2014 MARKETING A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY Ist Prize
30 ASHMI DHAS.J 27-08-2014 Paper presentation A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY IInd Prize
31 ASHMI DHAS.J 27-08-2014 Paper Presentation A.R.College of Engineering and Technology II
32 D.JACKSON 27-08-2014 PHOTO EDIT A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY II
33 D.JACKSON 27-08-2014 Paper Presentation A.R.College of Engineering and Technology I
34 D.JACKSON 27-08-2014 Paper presentation A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY Ist Prize
35 D.JACKSON 27-08-2014 PHOTO EDIT A.R. COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY IInd Prize
36 D.Jackson 27-08-2014 Paper Presentation A.R.College of Engineering and Technology I
37 D.Jackson 27-08-2014 Photo edit A.R.College of Engineering and Technology II
38 J.Ashmi Dhas 27-08-2014 Paper Presentation A.R.College of Engineering and Technology II
39 J.Ashmi Dhas 27-08-2014 Marketing A.R.College of Engineering and Technology I
40 A. Winslin Croogly Bethlahem Institute of Engineering II
41 A.Ruba Paper Presentation CSI Institute of technology I
42 A.Ruba Paper Presentation VV College of engineering I
43 A.ThaslinUnaisha Project Expo Arunachala College of engineering II
44 Anna Jersha.E Triple Jump AU Zonal Athletic meet II
45 Anna Jersha.E Athletic (100m) AU Zonal Athletic meet I
46 Anna Jersha.E Athletic(400m) AU Zonal Athletic meet II
47 Anna Jersha.E Basketball AU Zonal Athletic meet RUNNER
48 Arya.M.T Paper Presentation A.R College of engineering and technology II
49 Ashmi Dhas.J Paper Presentation A.R College of engineering and technology II
50 Ashmi Dhas.J Ad Zap J.P. College of Engineeering II
51 Ashmi Dhas.J Circuit Debugging J.P. College of Engineering I
52 AshmiDhas .J Paper Presentation J.P. College of Engineering I
53 AshmiDhas.J Marketing A R college of engineering I
54 C.Jackson Paper Presentation K.N.S.K College of Engineering II
55 D.Jackson Ad Zap J.P. College of Engineeering I
56 D.Jackson Gaming CSI College of engineering I
57 D.Jackson Circuit Debugging CSI Institute of technology I
58 D.Jackson Paper Presentation A.R College of engineering and technology I
59 D.Jackson Photo Edit A.R College of engineering and technology II
60 Emisha Matlab Debugging Arunachala College of engineering II
61 Jeline Devadhas Elocution TamilNadu Forest Department II
62 Jeline Devadhas Essay Writing Ponjesly College of Engineering III
63 Jeline Devadhas Essay Writing KumariKalaiAzhagan College of engineering III
64 Jeline Devadhas Francis Heni.L Paper Presentation Arunachala college of Engineering Best paper
65 JelineDevadhas Elocution Short Story KumariKalaiAzhagan College of engineering I
66 Jerry Jones Project Expo Noorul Islam University III
67 Jerry Jones Online Event IET I
68 Minu Quiz Arunachala College of engineering I
69 Minu .C.S Basketball AU Zonal Athletic meet RUNNER
70 Minu .C.S Athletic Meet AU Zonal Athletic meet II
71 Neethu Quiz Arunachala College of engineering I
72 Princy Technical Games Tamirabarani College of Engineering I
73 Princy Circuit Debugging Tamirabarani College of Engineering II
74 Rinku Basnit Circuit Debugging Tamirabarani College of Engineering II
75 RinkuBasnit Technical Games Tamirabarani College of Engineering I
76 W. Adwin Binoj Paper Presentation K.N.S.K College of Engineering II

2013 - 2014 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 Jeline Devadhas 30-09-2013 Circuit Debugging University College of Engineering and Technology I
2 Jeline Devadhas 30-09-2013 Science Fiction University College of Engineering and Technology I
3 Jeline Devadhas 30-09-2013 Program Debugging University College of Engineering and Technology II
4 Jeline Devadhas 30-09-2013 Program Debugging University College of Engineering and Technology II
5 Jeline Devadhas 30-09-2013 Circuit Debugging University College of Engineering and Technology II
6 M.J Jessy John 30-09-2013 Program Debugging University College of Engineering and Technology II
7 M.J Jessy John 30-09-2013 Circuit Debugging University College of Engineering and Technology I
8 M.J Jessy John 30-09-2013 Science Fiction University College of Engineering and Technology II
9 Anandapadmanabhan 13-09-2013 Project Expo JP College of Engineering I
10 B.R.Arthini 13-03-2013 Marketing DMI Engineering College II
11 Vithya Shanthi R S 13-03-2013 Marketing DMI Engineering College II
12 J.Benny Jose 25-02-2013 I-Spy College of Engineering,Guindy II
13 A.Winslin 16-02-2013 Short Film Loyola Institute of Technology I
14 T.Saravanan 16-02-2013 Short Film Loyola Institute of Technology I
15 Ajith Manoj.N 25-01-2013 Drawing National Voters Day Celebration III
16 Jerry Jones 25-01-2013 Essay Writing National Voters Day Celebration I
17 Vijay 11-10-2012 Technicalmarketing PET college of engineering I
18 Anandapadmanabhan Photoshoot Indra Ganesan College of Engineering II
19 Aravind S. Nair APPS-2013 Ponjesly College of Engineering II
20 Benny Jose Science Fiction University College of Engineering I
21 Benny Jose Ad-zap University College of Engineering I
22 Jerry Jones Photoshoot Indra Ganesan College of Engineering II
23 K.Rajeswari Quiz Ponjesly College of Engineering I
24 K.Rajeswari Quiz Ponjesly College of Engineering I
25 Libidas Technicalmarketing PET college of engineering I
26 M S Abhilash Technicalmarketing PET college of engineering I
27 M.J Jessy John Paper Presentation Ponjesly College of Engineering I
28 M.J Jessy John Paper Presentation The Rajaas Engineering College II
29 Rejin Kumar S Ad-zap University College of Engineering I
30 V. Bensen Quiz Ponjesly College of Engineering I
31 Vijay Circuit Debugging University College of Engineering I

2012 - 2013 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 G.S.Anish kumar 13-10-2012 Quiz competition BSNL I
2 K.Ahashini Kumar 02-10-2012 Essay Writing Forest Department II
3 Mala M T 02-10-2012 Drawing Competition Forest Department III
4 G.S.Anish kumar 29-09-2012 Quiz competition St.Francis Xavier college of Engineering II
5 Lal Krishnan 29-09-2012 Technical Marketing PET college of Engineering I
6 Lal Krishnan 29-09-2012 Quiz competition St.Francis Xavier college of Engineering II
7 Deepu Mohan 28-09-2012 Paper presentation Sivaji College of Engineering I
8 Doxon Santhosh paul 28-09-2012 Quiz competition Sardar Raja College of Engg II
9 Gopi Krishnan 28-09-2012 Quiz competition Sardar Raja College of Engg II
10 Jothi Bas Armugam 28-09-2012 Circuit Debugging Sardar Raja College of Engg II
11 M.S Abhilash 28-09-2012 Paper presentation PET college of engineering I
12 Benishmi 27-09-2012 Paper presentation Francis Xavier College of Engineering Excellence
13 Benjamin Joash Sam 27-09-2012 Quiz competition St.Francis Xavier College of Engineering Ist Prize
14 Jenu Prabha 27-09-2012 Paper presentation Francis Xavier College of Engineering Excellence
15 Job Johnson 27-09-2012 Quiz competition St.Francis Xavier College of Engineering Ist Prize
16 Jothi Bas Armugam 27-09-2012 Paper presentation St.Francis Xavier college of Engineering II
17 Jothi Bas Armugam 27-09-2012 Circuit Debugging St.Francis Xavier College of Engineering III nd Prize
18 Siva Pratheesh 27-09-2012 Paper presentation St.Francis Xavier College of Engineering II nd Prize
19 Doxon Santhosh paul 21-09-2012 Paper presentation Ponjesly College of Engg Best Performer
20 Doxon Santhosh paul 21-09-2012 Paper presentation Ponjesly College of Engg Best Performer
21 A Winslin Paper presentation PJCE Second
22 Ajantha M Aptitude PJCE Second
23 Ajith Manoj Paper presentation PJCE First
24 Anu Ganga Paper presentation PJCE Second
25 Anu Ganga Mini Project Presentation Loyola Institute Of technology Second
26 Anu J Mohan Aptitude PJCE Second
27 Arunima Ajayan Paper presentation PJCE Second
28 Arunima Ajayan Mini Project Presentation Loyola Institute Of technology Second
29 Asha K J Mini Project Presentation Loyola Institute Of technology Second
30 Chetna Vinod Aptitude PJCE Third
31 D Nivek Paper presentation Immanuel Arasar J J College of Engineering First
32 Faria Ali Ashruf Paper presentation PJCE Third
33 G Adolfin JIno Paper presentation PJCE Third
34 G K Swamy Raj Paper presentation Immanuel Arasar J J College of Engineering First
35 J Anisha Jenifer Drawing Press Club of Kanyakumari Dist. First
36 J Ashmi Dhas English Elocution Competition S L B School II nd Prize
37 Jaisini Babina A Aptitude PJCE Second
38 Jerry Jones Paper presentation PJCE First
39 M Ajantha Paper presentation PJCE Third
40 M Jeba Reena Paper presentation PJCE Third
41 Mithula Mini Project Presentation Loyola Institute Of technology Second
42 Prathima P Aptitude PJCE First
43 S A Ayswaria Drawing Press Club of Kanyakumari Dist. First
44 S Lakshmi Paper presentation Immanuel Arasar J J College of Engineering Second
45 Sanoj K Eppan Sofware debugging PJCE Third
46 Shafeena A Aptitude PJCE First
47 Vaishak V Video Presentation Loyola Institute Of technology First

2011 - 2012 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 Ashwini Rajan 19-09-2010 Demonstrating Exceptional Commitment IET K.R.Subramaniam Award
2 M.Ajanta 19-09-2010 Demonstrating Exceptional Commitment IET Young scientist Award
3 S.Balaji 04-09-2010 Program Debugging Anna University-Tirunelveli First
4 S Gopi Krishnan Paper presentation PJCE Second

2010 - 2011 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 S.Anushya 30-03-2010 Paper Presentation Lord Jeganath College of Engineering IInd Prize
2 Ajey Ganesh 26-03-2010 Quiz K.N.S.K College of Engineering IInd Prize
3 G.Shiva Kumar 26-03-2010 Quiz K.N.S.K College of Engineering IInd Prize
4 N.R.Ashwini Rajan 26-03-2010 Paper Presentation K.N.S.K College of Engineering IInd Prize
5 S.Balaji 26-03-2010 Program Debugging K.N.S.K College of Engineering Ist Prize
6 S.Balaji 26-03-2010 Quiz K.N.S.K College of Engineering Ist Prize
7 Sworna Das.M.R 26-03-2010 Quiz K.N.S.K College of Engineering Ist Prize

2009 - 2010 Achievements

S.No Name of the Student Date Event Organized by Award
1 Mary Suma Laali 19-10-2009 Paper Presentation PET Engineering College Ist Prize
2 Shahana 19-10-2009 Paper Presentation PET college of engineering Ist Prize
3 N.R.Ashwini Rajan 18-09-2009 Paper presentation Narayana Guru College Of Engineering IInd Prize
4 S.Anushya 18-09-2009 Paper Presentation Narayana Guru College Of Engineering IInd Prize
S.No Name of the Student CGPA Rank PG/UG Year
1 Mary Ronisha 0 40 UG 2016
2 Ashwini.J 0 23 UG 2015
3 STEMY SHALAN.S 8.96 0 UG 2014
4 SHARLEEN.S 8.93 0 UG 2014
5 GOPI KRISHNAN 8.82 0 UG 2014
6 MUNISHA.C 8.82 0 UG 2014
7 DEEPTHI.S.P 8.78 0 UG 2014
8 RAMYA.M 8.78 0 UG 2014
9 NITHYA.V 8.76 0 UG 2014
10 SOWMIYA.S.V 8.62 0 UG 2014
11 ADITHYA.G.S.KUMAR 8.61 0 UG 2014
12 BENISHA BLESSING I 8.58 0 UG 2014
13 PRABHA.S 8.52 0 UG 2014
14 JEBA REENA 8.51 0 UG 2014
15 PRAVEENA.S 8.46 0 UG 2014

UG COURSES

PG COURSES

WHAT WE DO?